Markalar

Çay ve kahve, dünyada en çok tüketilen içecekleridir.

Kahveden sonra ticaret hacmi en yüksek ikinci içecek çay. Türkiye’de durum biraz farklı. Türkiye, dünyada hem çay tüketimi hem de çay üretiminde ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Bu nedenle de Türkiye’deki kahve ticaret hacmi ile çay ticaret hacmi oranları dünyadan farklılık gösteriyor. Son yıllarda kahve tüketimi hızla artıyor olsa da henüz çay ticaret hacmi ile karşılaştırılması mümkün görünmüyor.

Çay bu kadar yüksek bir ticaret hacmine sahipken market raflarına baktığımızda en fazla 5-6 bilindik çay markası ile karşılaşmamızı nasıl yorumlamalıyız?

Çay portalı olarak çalışmalara başladığımız 2016 yılından beri, görüştüğümüz sektör çalışanları marka sayısının çok olduğunu ama bu markaların tüketicilere ulaşmakta sıkıntı yaşadıklarını belirtmişlerdir.

Özellikle market raflarında yer almanın büyük bir maliyet unsuru oluşturduğunu, bunun da küçük markaların ürünlerini tüketicilere ulaştırmasını zorlaştırdığı dile getirilmektedir.

cay.com.tr olarak Türkiye’nin ilk ve tek en büyük çay platformu olmak için yola çıktığımızda, bu yolculukta Türkiye’de çay sektörüne değer katmak, çay ticaretiyle uğraşan büyük küçük tüm firmalara ve markalara eşit mesafede olmak, çay tarımını ve çay üreticilerinin markalaşmasını desteklemek en büyük ideallerimiz oldu.

Küçük üreticiler, yeni markalar, markalaşmak isteyenler, çay ticaretine ilgi duyanlar için cay.com.tr çay portalı bir bilgi bankası işlevi görecektir.

cay.com.tr olarak çay konusunda yapılacak tüm çalışmalara her zaman maddi ve manevi destek ve katkı sunacağımızın herkes tarafından bilinmesini isteriz.