Günde 20 fincan çay içerseniz…

0
2320

Japon bilim insanları ortaya çıkardı! “Günde 20 fincan çay içerseniz…”

Siyah çayın faydaları saymakla bitmiyor. Japon bilim insanları, Türk insanının vazgeçilmezleri arasında yer alan siyah çay ile ilgili hiç bilinmeyen bir özelliğini ortaya çıkardı.

Siyah Çayın Faydaları

Çayın her türlü hazımsızlık, mide ağrısı, cilt kuruluğu ve öksürüğe iyi geldiği biliniyor. Çay, diş macunu gibi çok sayıda floroit içerir. Çaydaki tanik asitler dişteki koruyucu etkiyi destekler, dişlerin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak diş taşı oluşumun engeller.

Göz maskesi olarak kullanılırsa kanlanmaya ve ağırlaşmış göz kapaklarına iyi gelir. Demlenmiş çay suyunu evinizde ahşap temizleyici olarak kullanabilir, koyu renk mobilyalara uygulandığında çaydaki bileşenler eskimiş yüzeylere yepyeni bir parlaklık getirir. Ama Japon bilim insanlarının yaptığı bir açıklama, çayla ilgili çok çarpıcı bir bilgiyi ortaya çıkardı.

Japon bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre, siyah çay içerisindeki antioksidantlar özellikle ileri yaşlarda oluşan kemik zayıflaması önlüyor.

Osteoporoz adı verilen ve yaşı ilerlemiş insanlarda görülen kemik kaybı ve zayıflaması olarak tanımlanan hastalığa karşı, siyah çay içmenin faydalı olduğu söylendi.

Osaka Üniversitesi’nde yapılan ve Keizo Nishikawa tarafından yönetilen araştırmada siyah çayda theaflavin-3 denilen bir antioksidant maddenin kemik dokusuna zarar veren metiltransferas adlı enzimi yok ettiği ve bu şekilde kemiklerin dokusunun güçlü kaldığı tespit edildi.

Kimler neler demiş?

avatar
  Bu konuya abone ol  
Bildir