Cafe Açmak İçin KOSGEB Kredisi ve İş Planı Örneği (Sermayesiz)

0
12618

Cafe Açmak İsteyenlere KOSGEB Kredisi ve İş Planı Örneği

KOSGEB kredisi ile cafe açmak istiyorsanız, aşağıda yer alan tüm detayları dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. KOSGEB, devlet desteği ile cafe/kafeterya, çay ocağı, aile çay ocağı ve benzeri işleri yapmak isteyen herkese –gerekli iş planı hazırlamaları şartı ile– hibe desteği veriyor.

Önemli olan konsepte/tasarıma karar vermektir. Sıfırdan, kendi dekorunuzu dizayn edebilir veya cafe bayiliği veren firmalardan kafeterya bayiliği alabilirsiniz. Kahve dükkanı veya franchising veren şirketleri de değerlendirebilirsiniz.

Cafe Açmak İsteyenlere KOSGEB İş Planı Örneği

KOSGEB’den iş kurma kredisi alabilmek için iş planı hazırlamak zorundasınız. Çünkü KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayan kişilere iş planı ve projesi hazırlamaları karşılığında kredi vermektedir. Bu sebeple, cafe açmak için KOSGEB kredisi almak istiyorsanız, öncelikle iş planı hazırlamak zorundasınız.

KOSGEB Kredisi ile Cafe Açmak İçin Gerekli Evraklar

Öncelikle cafenizi garanti altına almalı ve sigorta yaptırmalısınız. Yaptırmış olduğunuz sigorta poliçesi, itfaiyeden tüm önlemlerin alındığına dair bir belge, yangın tüpü faturası, nüfus cüzdan fotokopisi, ikametgah, sağlık bakanlığından onay alındığına dair bir belge, iki adet vesikalık fotoğraf, dükkan kira sözleşmesi veya tapu fotokopisi, vergi levhası, esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı iseniz oraya ait bir belge, muhasebecinizin hazırlamış olduğu faturalar, vergi ödemeleri gibi bir çok evrak ve belgeyi tamamlamanın gerekmektedir.

Cafe açmak için iyi bir proje geliştirirseniz, KOSGEB’den destek alabilirsiniz. Ancak 3 masa, iki sandalye ve bir tost makinesi ile bu iş olmaz. KOSGEB ekonomiye destek sağlayacak, üretim yapacak veya ihtiyaç duyulan projeleri desteklemekte ve onay vermektedir. Cebinizde beş kuruş para yokken, KOSGEB’den alacağınız 50 bin liranın 20 bin lirası ile cafe açmayı, geri kalan parayı da borçlarınıza yatırmayı düşünüyorsanız, işiniz zor, destek alamazsınız.

KOSGEB Cafe Açmak İçin İş Planı Örneği dosyasını buradan indirebilirsiniz.

KOSGEB, Cafe Açmak İsteyenlere Kaç Lira Destek Veriyor?

KOSGEB, cafe açmak isteyenlere 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi veriyor. Tabi KOSGEB destekleri içerisinde banka bir destekleme paketine başvuru yapmanız durumunda alacağınız destek miktarı değişecektir. Örneğin KOSGEB KOBİGEL destekleme paketi ile 200 bin lira hibe (geri ödemesiz) 400.000 TL faizsiz kredi vermektedir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB’den kredi almak istiyorsanız, öncelikle KOSGEB kurs tarihleri listesinden size uygun olan kursu tespit edin. KOSGEB kursları anlaşmalı kurumlar tarafından verildiği için, bu kurumlara başvuru yaparak KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kaydınızı yaptırın. KOSGEB kursuna katılın. Kurs bitiminde, iyi bir iş planı hazırlayın ve cafe açmak için KOSGEB kredisi almak amacıyla hazırladığınız, KOSGEB cafe açma kredisi iş projesini KOSGEB onayına sunun. KOSGEB’e sunduğunuz yeni işyeri açma kredisi talebini içerir iş planı örneği kuruluş tarafından incelenecektir. Eğer iyi bir iş fikriniz ve iyi bir iş projeniz yok ise KOSGEB uzmanları tarafından kurulan KOSGEB kurulu tarafından projeniz onay almayacak ve dolayısı ile hibe krediniz tahsis edilmeyecektir.

Örnek Proje Kullanın

30 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz KOSGEB kredisi iş kurmak isteyen gençlere ve tüm girişimcilere veriliyor. Eğer siz de bu krediden yararlanarak cafe açmayı hedefliyorsanız;

1. Cafe açmak için iş planı örneğini indirin. İş planı hazırlamayı bilmiyorsanız danışmanlık firmalarına başvurun. Siz siz olun arkadaşınızın iş planını çalmayın. Başka bir iş bulun, başka bir sektör seçin. Kocaman okyanusta başka bir ada bulun. Eğer siz arkadaşınızın iş planını çalarsanız, başkası ne yapmaz ki.

2. Cafe açmadan önce ne tarz bir cafe açacağına karar vermelisiniz. Nezih bir ortamdan oluşan, klasik müziklerin çaldığı bir cafe ya da tüm kesimin gelebileceği tarzda bir cafe mi açacaksınız, bunun kararını vermelisiniz.

3. Açmak istediğiniz dükkânın büyüklüğüne ve mekânına karar vermelisiniz. İşlek bir mekân üzerinde olması, ulaşımı kolay olması gerekmektedir.

4. Cafeye yapacağınız iç ve dış dekorasyona karar vermelisiniz. Bir mimar ile anlaşma yapabilirsiniz.

5. Satışını yapacağınız gıdaların ve içeceklerin neler olması gerektiği konusunda ayrıntılı bir şekilde düşünmeli ve bir an önce bunun kararını vermelisiniz.

6. Cafede çalıştırmak istediğiniz elemanları belirlemelisiniz ve onların maaşları hakkında bir bütçe planlaması yapmalısınız. Çalışanlarınızı motive edecek aktiviteler yapmalısınız. Bunun için de bir bütçe veya plan hazırlamanız gerekmektedir. Sıkı bir açılış ve ilgi çekecek aktiviteler işyerinin tanınmasını kolaylaştıracaktır.

Cafe Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Cafe açmak istediğinizde elinizde yüklü miktarda sermayenizin olması gerekmektedir. Çünkü sıfırdan bir cafe açmak oldukça masraflı ve maliyeti yüksek olan işlerden biridir. Cafe açarken gerekli olan finansmanın nereler için kullanılacağını sırası ile açıklayacağız.

İlk olarak yapmanız gereken şey, kendinize iyi bir muhasebeci tutmak olacaktır. Tutmuş olduğunuz muhasebecinin aylık masrafı en az 1.500 lira civarında olacaktır. Daha sonra açılış işlemlerinde evraklar için yapılan masraf aşağı yukarı 200 ile 500 lira arasında değişiklik gösterecektir. Tutmuş olduğunuz dükkânın aylık kirası büyüklüğüne ve mekânın güzergâhına göre değişiklik gösterecektir. Yani en az 5.000, en fazla 10.000 arasında bir kira gideriniz olacaktır.

Bunların yanında iç ve dış dekorasyon için yapılan masraf 15.000 ile 20.000 arasında değişiklik gösterecektir. Mutfak için gerekli olan malzemeler, demirbaşlar, yiyecek ve içecek giderleri 20.000; elektrik, su, ısınma gibi masraflar ise 10.000 civarında tutacaktır. Personel giderleri; yol, yemek, sigorta ve maaş tek bir personel için belirlenmiş bütçe 6.000 olarak hesaplanmaktadır.

Bütün bu masrafların dışında ekstra giderler de olabilir. Yukarıda yazan örnek rakamlar en düşük rakamlardır. Bu tutarların üzerine çıkmak veya daha aza indirmek sizin elinizde. Siz bir girişimci olarak kendinize bir iş planı hazırlamalısınız. Bu iş planı, yeni başladığınız iş hayatınızda çok büyük yardımcınız olacaktır. Yapacağınız harcamalar, aylık kazançlarınız, ekstra masraflarınız için hazırlanan bu plan, aylık olarak veya belirli aralıklarda düzenlenip tekrar şekillendirilmelidir. Bu iş planını muhasebeciniz ile oluşturabilir ve mantıklı adımlar atabilirsiniz.

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • Kursa katılıp sertifikanızı alın,
  • Girişiminizi projelendirin,
  • KOSGEB’e başvurun Ön Onay alın.
  • Cafenizi açın ve harcamaları faturalandırın

İyi bir girişimci olmak istiyorsanız, sermayenizin tamamını bir işe yatırmayın. Bankanızda veya kasanızda mutlaka bir miktar paranız olsun ki olası kriz durumlarda sıkıntı yaşamayın.

İşletmenizi ilk açtığınız zamanlarda kar elde edemezsiniz fakat üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra kârınız artacak ve sermayenizi katlamaya başlayacaksınız. Bu yüzden çok mantıklı adımlar atmalı ve ince eleyip sık dokumalısınız.

Son olarak; eğer piyasada tutunmak istiyorsanız müşterilerinizin taleplerini göz önünde bulundurmalı ve her zaman müşteri memnuniyetine önem vermelisiniz.

Kimler neler demiş?

avatar
  Bu konuya abone ol  
Bildir