En güzel çay hangisi?

En güzel çay hangisi? Bu sorunun cevabını arıyoruz. Herkes kendi tespitini ve deneyimini yazsın, ortaya ne çıkacak bakalım…

Bir sözlük yazarı deneyimini şöyle aktarıyor:

“Üç, belki de dört yıl kadar oluyor.
İkitelli’de bir sanayi sitesinde işim vardı. Malzeme işleme, torna, freze, vs.
Dükkanın sahibi çay ikram etti.
Bu arada, bir megaloman için saray ne ise, benim için çay odur, o kadar çay delisiyim.
Neyse..
Bir yudum aldım ve dükkan sahibine dönüp çayı sordum.
Akyar, dedi.
Karadeniz’de küçük bir marka imiş.
Ara sıra uğrayan bir adam arabasından satarmış.
Ben o gün orada oturup bir demlik çayın hemen hemen hepsini içtim.
Ardından çok aradım o markayı, ama nafile.
Bulursanız kaçırmayın.
Hatta, bana da alın. parasını veririm tabi.”

* * *

Türkiye’de adı duyulmamış öyle çok çay markası var ki, bu çay markalarının içinde son derece kaliteli çay üreten firmalar mevcut. cay.com.tr, bu kaliteli ve adı duyulmamış çay markalarının çay severlerle buluşmasına olanak sağlayacaktır. Siz de sevdiğiniz çay markasını, neden tercih ettiğinizi, nasıl bir karışım yaptığınızı bize yazarsanız cay.com.tr okuyucularının da bu çay formüllerini deneyip tatmalarını sağlayabilirsiniz.

10
Kimler neler demiş?

avatar
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
1 Yorum yazarları
Ahmet YılmazAhmet YılmazAhmet YılmazAhmet YılmazAhmet Yılmaz Son yorum yazarları
  Bu konuya abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ahmet Yılmaz
Ziyaretçi
Mehmet Alaz

Mevlana çay. Sri Lanka çayıdır. Bildiğim kadarıyla Türkiye’de satılmamaktadır. Daha çok Almanya’da satışa sunulmaktadır. Kokusu bile çok başkadır. Paketinde Çaykur’daki gibi toz çıkmaz. İkinci seçenek olarak Lipton Doğu Karadeniz Çayı derim. Onun da demlik poşetli olanından almanız makbuldür. Paket olanının yarısı toz çıkmaktadır.

Ahmet Yılmaz
Ziyaretçi
Animus

Biraz pahalı olsa da Çaykur Organik Siyah Çay. Karadenizlilerin bir kısmı Tirebolu 42 falan derler ama dediğim ürünün yanına yaklaşamaz.

Ahmet Yılmaz
Ziyaretçi
Gladis

Lipton Siyah İnci kesinlikle denenmelidir (dökme olanı), muhteşemdir.

Ahmet Yılmaz
Ziyaretçi
Pembe Maskara

Bergamot aromalı olan çay markalarından biridir.

Ben öyle çok koyu bir çay tiryakisi sayılmam. Aslında tiryaki olduğum da söylenemez ama Bergamot beni benden alıyor. Kısıtlı tecrübelerime göre yine de marka vermem gerekirse Lipton – Earl Grey Tea diyebilirim.

Ahmet Yılmaz
Ziyaretçi
Aslı Abazlı

Konunun uzmanı olarak bölgelere göre değişir.

Ege bölgesi genellikle özel çay tüketir.
Ama iç kıyılara doğru gidildiğin de yerini Çaykur’a bırakır.

Diğer bölgeler için kafa yoramam..

Ege’liyim de canımı ye…

“Egeye geldiysen egeden adımını dışarı atma” tavsiye aforizma değil.

Ahmet Yılmaz
Ziyaretçi
Zehirli Kurdele

Benim için Beta Tea’dır. Earl Grey, Selected Black Tea ve English Breakfast Tea çeşitlerinden aldım ve denedim. 5 senedir başka çay içmiyorum. Poşet çayları da yaprak çayları da güzel, tavsiye ederim. Denemediğim diğer çeşitlerini de zaman içinde denemeyi düşünüyorum. Şimdilerde televizyonda reklamları da dönüyor bu markanın. İnşallah kaliteyi düşürmezler. Ayrıca iri yaprak çayı soğuk demleme yaparsanız daha bir güzel oluyor. Bütün gün aynı çayı içseniz de hep taze hissi veriyor.

Ahmet Yılmaz
Ziyaretçi
Kabak Çekirdeği

İlk hasat, Siyah İnci, English Breakfast Tea. Birçok çay markasını denedim, ilk üçüm budur. 42 nolu Tirebolu çayı çoğu insan tarafından sevilmesine karşın bana içimi sert geliyor. Normal ölçüde atarsan ağır, az ölçüde atarsan da abdest suyu gibi oluyor af edersin. Gerçi ben çelik çaydanlık kullanıyorum, alüminyumda güzel olabilir tadı. Bir de aromasını kendim hazırladığım siyah çay tariflerim var ki onlar öğlen saatlerinde muhteşem gidiyor. Çay meraklıları için en kısa zamanda tariflerimi döşeneceğim buraya.

Ahmet Yılmaz
Ziyaretçi
Bülent Ozan

O kadar övdüler 1 yıl önce bulup 2 paket tirebolu 42 aldım. tamam güzel çay ama 2. paketini açmaya elim hiç gitmedi. doğadan gizli bahçe paketleri durmadan açılıyor hala. bana göre tirebolu 42 değildir.

Ahmet Yılmaz
Ziyaretçi
Sevilay Aslan

Lipton İlk Hasat, 15 dakikada demleniyor. Tirebolu ise 25 dakikada demleniyor. İlk Hasat’ın demini kaybedip tadının acılaşma süresi de çok kısa. Hızlıca içip bitirmek lazım.

Ahmet Yılmaz
Ziyaretçi
Caner Eris

Bir tanıdık assam çayı göndermişti onun gibisini içmedim. Dem var, buram buram çay kokusu var, çok uyarıcı ama acılık neredeyse hiç yoktu. 10 yıldır tadı damağımda. Yerlilerde Doğadan Gizli Bahçe güzel, Tirebolu 42, Berk Gold Seylan ve Altınbaş’ı merak ediyorum. Çaykur Filiz sanırım en iyisiymiş. İlk hasadın 1. eleğinden çıkan çaymış. Ara sıra ucuza kaçmak için Berk Bergamotlu 500 gram alıyorum, hiç fena değil.