Hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi geliyor?

0
3037

Şifa deposu mucizevi bitkiler! Hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi geliyor?

Sonbahar ile birlikte özellikle grip, nezle ve solunum yolları hastalıkları hızla yayılmaya başladı. Bu tip hastalıklara yakalananların ilk başvurdukları yöntemlerin başında ise bitki çayları geliyor. Peki hangi hastalık için hangi bitki çayını tüketmek gerekiyor? İşte çok eski tarihlerden bu yana kullanılan bitki çayları ve iyi geldiği hastalıklar…

Doğal Antibiyotik: Ada Çayı

Ada çayı neye iyi gelir?

Latincede “iyileştirmek” anlamına gelen ada çayı, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
Beyin fonksiyonlarını geliştirir, bronşit ve astım belirtilerini hafifletir, karaciğeri temizler idrar yolu enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur, aşırı terlemeyi azaltır.

Stresi azaltan ve sakinleştirici özelliği olan ada çayı, menopoz sonrası belirtileri hafifletir, saçların beyazlamasını yavaşlatır, mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılır, hafızayı güçlendirir, alzheimera karşı yardımcı olarak kullanılır.

Ada çayı kan şekerini düşürür, dişeti iltihaplanmasına karşı, ağız yaralarının tedavisinde kullanılır, sinirsel baş ağrısını hafifletir, safra kesesini çalıştırır.

Özellikle sonbahara girdiğimiz bu aylarda boğaz ağrılarını gidermesi nedeniyle hem içilmesi hem de gargara suyu olarak kullanılması tavsiye edilir.

Mikroplara Savaş Açan Ihlamur Çayı

Ihlamur çayı neye iyi gelir?

Soğuk algınlığı ve grip denildiğinde aklımıza gelen ilk tedavi yöntemi olan ıhlamur çayı, bu hastalıklara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Öksürük için de geçmişten günümüze kullanılan ıhlamur, iyi bir destekleyici niteliğindedir.

İçeriğiyle boğazda oluşan tahrişleri önleyen ıhlamur, ağrı kesici ve iltihap giderici etkisiyle tahrişlerin onarımına da yardımcı olur.

Yatıştırıcı özelliğiyle de strese karşı etkili olan bu şifalı bitki, aynı zamanda hastalık durumunda terletici etkisiyle rahatlatır.

İdrar söktürücü özelliğe sahip ıhlamur çayını 6 aydan büyük bebekler dahil her birey rahatlıkla tüketebilir.

Yağ Yakan Yeşil Çay

Yeşil çay neye iyi gelir?

Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay, kansere karşı koruma sağlar, kötü kolesterolü düşürür. Kalp sağlığına iyi gelir, kan basıncını düşürür, diş çürüklerini önler, diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay, kilo vermeye yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Gençlik İksiri Beyaz Çay

Beyaz çay neye iyi gelir?

İçeriğinde bulunan “kateşin” maddesiyle metabolizmayı hızlandırmanın yanı sıra, yağ üretimi üzerinde baskılayıcı etki oluşturarak kilo vermeye yardımcı olur.

Antioksidan yapısıyla kanser oluşumundaki önemli etkenlerden olan serbest radikalleri azaltarak hastalıklarla başa çıkmada etkili rol oynar. İçeriği ile kolajen yıkımını sınırlandırıp, cilde esneklik veren elastin maddesinin azalmasını önler. Cildi güzelleştirerek yaşlanma, kırışıklık gibi durumların önüne geçerek sıkı ve pürüzsüz cilt oluşumunu destekler.

Damarları genişletici etkisiyle kalp sağlığını korurken, iyi kolesterolün yükseltilmesini, kötü kolesterolün ise düşürülmesini sağlar.

Bağışıklığı Güçlendiren Zencefil Limon Çayı

Zencefil limon çayı neye iyi gelir?

Hem zencefilin hem de limonun bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi bilinen bir gerçek.

Bağışıklığı güçlendirmek ve metabolizmayı canlı tutmak için özellikle sabah saatlerinde bu çayı tercih edebilirsiniz. Böylece gün içinde kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Zencefilin pek çok geleneksel kullanımı bulunmasına karşın son yıllarda araştırmalar, mide bulantısına karşı etkileri, ağrıları azaltma ve kansere karşı koruma sağlaması üzerine yoğunlaşmıştır. Zencefil halk arasında mide rahatsızlıkları, sindirime yardımcı olma ve kalp sağlığını koruma amacıyla uzun yıllardır tüketilmektedir.

Yüksek potasyum içeriği ile kemik sağlığını korur, kas güçsüzlüğüne iyi gelir, konsantrasyonu arttırır ve böbrek hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kan dolaşımını arttırıcı etkisi kalp hastalıklarına karşı kullanılmasının ana nedenidir.

Günümüzde pek çok doktor, gebelik döneminde sabahları, deniz tutması veya kemoterapi nedeniyle meydana gelen kusmalara karşı zencefil çayı önerir.

Sakinleştiren Melisa Çayı

Melisa çayı neye iyi gelir?

Nane familyasından olan melisa, uyku sorunlarında kullanılan bir bitkidir.
Sinirleri yatıştırır, stresi azaltır, mide rahatsızlıklarını giderir, sindirim sorunlarına karşı kullanılır, gaz giderir, ateş düşürür ve ter atılmasını sağlar.

Alerjiyi Azaltan Papatya Çayı

Papatya çayı neye iyi gelir?

Uyku bozuklukları tedavisinde yardımına sıklıkla başvurulan papatya çayı, romatizmal rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılır.

Deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletir, gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde kullanılır, sabah bulantılarını hafifletir, alerji belirtilerini ve stresi azaltır, mide kasılmalarını önler, kaygıyı azaltarak genel bir rahatlama sağlar.

Bağırsak sorunlarını gideren papatya çayı, bağırsak iltihaplanması tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Kasları gevşetir, krampları azaltır, diş eti hastalıklarını önler, karaciğeri çalıştırır, adet dönemi kasılmalarını hafifletir, bağışıklık sistemini güçlendirir, apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanılır.

Sindirim Sisteminin İlacı Biberiye Çayı

Biberiye çayı neye iyi gelir?

En çok hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılan biberiye çayı, hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu arttırır.

Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandıran biberiye çayı, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan dolaşımını arttırarak, beyin ve kalp gibi hayati organlara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar.

Baş ağrısı ve migren ağrılarını hafifletmesi yönüyle de bilinen biberiye çayı, stresi azaltmaya yardımcı olur.

Enfeksiyon Düşmanı Kuşburnu Çayı

Kuşburnu çayı neye iyi gelir?

Kan basıncını düzenleyen ve romatizma ağrılarını hafifleten kuşburnu çayı, kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatır. Kötü kolesterolü düşürür, şeker hastalığına karşı koruma sağlar.

Yüksek miktarda C vitamini içerir, bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır, cilde doğal parlaklık verir, doğal bir antioksidandır, idrar yolu hastalıklarına karşı koruyucudur, idrar söktürücü olarak kullanılır.

Mide Bulantısına Nane Çayı

Nane çayı neye iyi gelir?

Türk mutfağının vazgeçilmez bitkisi nane, antioksidan özelliğiyle virüs, tümör ve bakterilerle savaşarak vücudu korur.

Yatıştırıcı etkisiyle mide yanması, mide bulantısı gibi durumlarda olumlu etki yaratır. Reflü hastalarında mide ekşimesini azaltır.

İçeriğinde bulunan uçucu bileşenlerle boğazın yumuşamasına ve kuruluğun giderilmesine yardımcı olur.

Romatizma Ağrıları İçin Lavanta Çayı

Lavanta çayı neye iyi gelir?

Tarih boyunca sinirleri yatıştırmak ve uyku bozukluklarını gidermek için kullanılan lavanta çayı, romatizma ağrılarını hafifletir.

Lavanta sadece çay formunda değil, yapraklarından elde edilen yağ ile kas ağrılarını hafifletmek, akne tedavisi, saç köklerini güçlendirmek, ağız kokusunu gidermek gibi farklı kullanım alanlarına da sahiptir.

Uyku getirmesi için halk arasında yastığa birkaç damla lavanta yağı damlatmak oldukça popüler bir uygulamadır. Yine yağ olarak yanık ve açık yaraların temizlenmesinde kullanılır.

Bitki uzmanları lavanta yağını mantar enfeksiyonları, açık yaralar, sivilce, egzama tedavisi için tavsiye etmektedir. Yağ bu tip cilt hastalıklarında yayılmayı engeller ve cildin sorunlu bölgesinde gözle görülür iyileşme sağlar.

Tansiyonu Düşüren Rezene Çayı

Rezene çayı neye iyi gelir?

Rezene çayını, herhangi bir rahatsızlığınız olmasa da B, C vitaminleri ile potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineralleri almak ve vücudunuzu güçlendirmek için tüketebilirsiniz. Özellikle C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirirken; kalsiyum, kemik yapısını destekleyen bir mineraldir.

Rezene çayı geleneksel olarak üst solunum yolu enfeksiyonu, sindirim güçlüğü, bağırsak parazitleri, çeşitli cilt hastalıkları ve bazı göz hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Rezene içinde bulunan kimyasal bileşiklerin anti bakteriyel ve antioksidan etkisi olduğu belirtilir. Aynı zamanda rezene kan basıncını azaltarak, tansiyonu düşürür. Vücutta biriken fazla suyu atmak için en etkili bir bitkidir.

Rezene çayının adet döngüsünü düzenler ve menstrüel krampları hafifletir. Araştırmalara göre rezene, adet döneminde şiddetli ağrılara yol açan jinekolojik bir rahatsızlık olan “dismenore” tedavisinde yararlıdır. Rahatsızlığı bulunan kişilerin baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve şiddetli yorgunluk gibi belirtilerinde azalma sağlanmıştır.

Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı neye iyi gelir?

Ekinezya, vücutta enfeksiyonlarla savaşan kimyasalların salgılanmasını sağlar. Bu sayede grip başta olmak üzere virüs yoluyla bulaşan hastalıkların tedavisinde etkilidir. Bağışıklık sistemini de güçlendiren bir bitkidir.

Ekinezya çayı içmek A, B kompleks ve E vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum ve sodyum gibi mineraller için iyi bir kaynaktır. Bu nedenle vücudu dinç tutar.

Eklem ve kas ağrılarını dindirme, migren ağrılarını hafifleten ekinezya, iltihabı azaltır. Çay formunda ya da harici krem olarak kullanıldığında idrar yolu enfeksiyonları, Candida enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, ayak mantarı, sinüzit, saman nezlesi gibi hastalıklara iyi gelir.

Kimler neler demiş?

avatar
  Bu konuya abone ol  
Bildir