Çaykur mu, diğerleri mi daha kaliteli?

0
17633

Çaykur mu kaliteli, diğer markalar mı?

Çaykur, Türkiye çay pazarının %50’den fazlasına hâkim bir kamu kuruluşu.

Bundan 20 yıl önce Türkiye’nin tek çay üreticisiydi. Özelleştirme furyasından çay tekeli de nasibini alacaktı ama Karadenizli üreticilerin öfkesinden korkulmuş olacak ki bu sefer başka bir yol izlendi çay üretiminin özelleştirilmesinde.

Çaykur Özelleştirilmedi

Çaykur özelleştirilmedi ama çay üretimi için özel şirketlere üretim ve paketleme izni verildi.

Çay üretim izni verilmesinin gerekçelerinden biri ve en önemlisi kalitenin artırılması, tüketici memnuniyetinin artırılmasıydı.

Bu düzenlemenin yapılmasından yaklaşık 20 yıl geçti.

2018 yılından geriye bakıldığında Türk çay tüketicisinin bu özelleştirme kararından olumlu etkilendiğini söylememiz mümkün müdür?

Biz bu özelleştirmenin Türk çay tüketicisine kaliteli çay sunulması konusunda çok da olumlu yol katedildiğini düşünmüyoruz. Bunu söylerken elimizdeki ölçü çok net: Dünya çay markalarının kalitesi.

Türk çay tüketicisine dünya çayları kalitesinde bir çay sunulduğunu söyleyebilir miyiz?

Söyleyemiyorsak özelleştirmenin başarılı olduğunu ve Türk tüketicisinin lehine sonuçlar doğurduğunu nasıl düşünebiliriz?

Bugün sokaktaki vatandaşlarımıza “En kaliteli çay markası hangisidir?” diye soracak olsanız alacağınız yanıt çok büyük oranda Çaykur olacaktır.

Bu yanıt aslında özel çay markalarının başarısız olduklarını gösteren en önemli gösterge değil midir?

cay.com.tr Portalı

Biz, Türk çay tüketicisinin çok daha kaliteli çay içmesine olanak sağlayacak tüm çalışmalara destek olmak için cay.com.tr çay portalını açtık ve tüm çay markalarının öncelikli olarak bu kalite hedefine odaklanmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Özellikle çay markalarının bu hedefe yönelik yapacağı tüm yenilikleri ve etkinlikleri portalımızda çay sevenlere duyurmayı, sektörün önemli bir portalı ve medya organı olarak görev addediyoruz.

Aşağıda sizlere en iyi çay markalarını listeledik.

1. Çaykur Filiz

Çaykur Filiz
Çaykur Filiz

Çay bitkisinin filiz yapraklarını içerisinde yoğun miktarda bulunduran Filiz çay, çay kalitesinin yumuşak içiminde hissedildiği, diğer ÇAYKUR ürünleri gibi katkısız, doğal bir çaydır. Zevkli ve seçici damaklar için doğru seçimdir. Lezzeti ile tat bırakan Çaykur Filiz en çok tüketilen çaylar arasında zirvede yer almaktadır.

2. Lipton Çay

Lipton Çay
Lipton Çay

Dünya çay pazarının lideri olan Lipton 1986 yılında Rize’nin Pazar ilçesinde faaliyete geçirdiği fabrikası ile Türk çay severleri “Dünya Kalitesi” ile buluşturmuştur. Lipton dünya da ilk kez 1989 yılında poşet çayı, 1999 yılında poşet demik çayı bulmuştur. Lipton çayın tadı damakta kalan çay lezzeti ülkemizde ve dünya da en çok tüketilen çay markaları arasına girmiştir.

3. Ofçay

Ofçay
Ofçay

Geleneksel çay üretiminin ülkemizde öncü firması olan Ofçay 1985 yılında kuruldu. 18 bin 500 ton yaş çay işleme kapasitesine sahip sektörün ileri gelen markalarından Ofçay lezzet hanesi 18 bin 500 ton yaş çay işleme kapasitesine sahip ülkemizde ki önemli işletmelerden. Çaykolikler için özel olarak seri haline getirdiği çaylardan Ofçay Tiryakisine, Ofçay Filiz, Ofçay Rize, Ofçay Sevene ve Ofçay Efsane en çok beğenilen lezzetler arasında yer almaktadır.

4. Beta Tea

Beta Tea
Beta Tea

Beta Tea markası son yıllarda Trabzon Sürmene’de çay fabrikası satın alıp markasını uluslararası standartlarda üretmeye başlamıştır. Beta Tea çay markasını diğer çaylardan ayıran fark ise çay bitkisini ve çay yapraklarının harmanlama işini uzmanlar tarafından büyük bir kalite ile sunmasıdır. Azerbeycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Rusya ve Irak gibi ülkelerde Beta Tea markası ile ciddi varlık göstermektedir.

5. Ahmad Tea

Ahmad Tea
Ahmad Tea

Ahmad Tea, dört kuşak boyunca çay yetiştirme ve harmanlama ile deneyim kazanmış bir İngiliz aile şirketidir. İngiltere’de günlük yaşamın kalbi olan çay içme alışkanlığı ile en iyi kalite çayı yetiştirmek için yola çıkan Ahmad Tea piyasaya 1986 yılında sürüldü. Çayın kalitesinin kısa sürede uluslararası platformda onaylanması ile altı kıta üzerinde bulunan 70 ülkeye Ahmad Tea çayları ihraç edilir oldu.

cay.com.tr

Kimler neler demiş?

avatar
  Bu konuya abone ol  
Bildir