Türk çayı ile İngiliz çayı arasındaki fark nedir?

0
2960

Biz Türkler gibi çayı sahiplenen iki ülke daha vardır. Bunlardan biri Çin, diğeri ise İngiltere. İngilizlerin kendilerine has çay demleme teknikleri Türk çayından oldukça farklıdır. Peki bu iki çayı farklı kılan şey nedir?

İngiliz çay yaprakları bizim tükettiğimiz çaya göre biraz daha farklıdır. Yaprakları büyük ve gevşektir. Uzun süre demlenirse eğer tadı acır. Bu yüzden maksimum demleme süresini 5 dakika ile sınırlandırırlar.

Demlenme tekniğini farklılaştıran şey çayın içine süt katılmasıdır. Demliğe atılan çayın içerisine kaynamış su yavaşça eklenir ve 5 dakika dinlendirilir. Sonraki aşamada süt devreye girer. İstenilen miktardaki süt çaya ilave edilir. Bazen bu süt, çayın yanında servis edilir ve çayı içecek olan kişi sütü kendisi ilave eder. İngiliz çayını hazırlamak aslında bu kadar basittir.

Çaya süt katılmasının nedeni çayın içinde bulunan teini ve asiditeyi azaltmak. Tabii bunun yanı sıra çaya verdiği lezzet de İngilizler tarafından çok beğenilmiş ve bu çay ritüeli günümüze kadar ulaşmış.

Sütlü çay içmenin bir adabı vardır. Bizler çayı her öğün ve her saatte tüketebiliriz. Ancak İngilizlerin çay kültürü bizden epey farklı. Çay içmeye özel olarak 2 farklı adetleri vardır. Bu adetlerden ilki sıcak ve rahat bir ortamda çayı içmek, yani şömine yanında düşünebilirsiniz. Diğeri ise ferah, açık bir pencere önünde dışarı izlediğinizde kendinizi rahatlatacağınız ortamda çayı içmek.

İngiliz kültüründe çayın yanında yemek yenmesi hoş karşılanmıyor. Onlar için çaya eşlik edecek yiyecekler pasta, kurabiye tarzı ürünler ya da özel olarak hazırlanmış sandviçler oluyor. Çayı hızlıca tüketmiyorlar, ortalama içme süresi 1 saat oluyor.

İngiltere’deki beş çayı partileri

Öncelikle beş çayının tarihinden bahsedelim: 1800’lü yıllarda Kraliçe Victoria sadece 2 öğün yemek yiyordu ve bu iki öğünün arası epey uzundu. Yedinci Bedford düşesi Anna, diyabet hastası olduğu için bu uzun aralarda kan şekerinin oynaması yüzünden bayılırdı. Bu yüzden saat 5 gibi odasına çay ve atıştırmalık yiyecekler getirilirdi. Bu alışkanlık zamanla etrafa da yayıldı.

Düşes bu vakitlerde arkadaşlarını odasına çağırarak çay partileri yapmaya başladı. Kralın hoşuna giden bu davet sarayın içinde yayıldı. Zamanla büyüyen çay etkinlikleri tüm İngiltere’ye dağıldı.

Şimdilerde beş çayı partileri çok yaygın değil. Partileri yapanlar ise genelde 50 yaş üstü insanlar oluyor. Bir de zengin kesimin gerçekleştirdiği çay partileri var. Bu davette insanlar birbirlerine değerli taşlar hediye ediyorlar. Partiler lüks otel ya da kafelerde gerçekleştiriliyor.

Paylaş

Kimler neler demiş?

avatar
  Bu konuya abone ol  
Bildir