Çay Tarımı

0
2445

Türkiye dünyada en çok çay üreten ilk 5 ülkeden biridir. Dünyada üzerine kar yağan tek çay bizim çayımızdır.

Cumhuriyet döneminin en önemli kazanımlarından biri olan çay tarımı maalesef gerektiği gibi geliştirilememiş ve bugün üreticiler için tehlike çanları çalar duruma gelmiştir. Dünya ile fiyat ve kalitesiyle rekabet edemeyen bir çay sektörünün koruma kalkanı ile daha ne kadar ayakta durabileceği tartışma konusu olmaya devam etmektedir.

cay.com.tr çay portalı olarak çay tarımının geliştirilmesi ve çay üreticilerinin bilinçlendirilmesi için yapılacak tüm çalışmaların destekçisi olacağız.

Türkiye’de üretilen çayın Türk tüketicileri için olduğu kadar dünya çay pazarı düşünülerek de üretiminin planlanması gerektiği kanısındayız.

Bunun için çay tarımı konusunda uzun vadeli planlar yapılmalı, eğitim ve bilinçlendirmeye önem verilmeli, çay toplamasından çayın kavrulması, depolanması ve paketlenmesine kadar tüm süreçlerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Çay üretimi bir devlet politikası olmalı ve süreç yönetimi uygulanmalıdır. Çay üretimini tarla sahibinin insafına ve bilgisine bırakmak bugünü kurtarabilir ama çay tarımının geleceği için büyük sorunlar doğuracaktır. Dünyada çay tarımını desteklemek için çok büyük fonlar oluşturulmakta ve sivil toplum kuruluşları insiyatif almaktadırlar.

Türkiye’de çay tarımını desteklemek için yapılan çalışmaların reklam boyutunu aşmaması sorgulanmalı ve gerçekten sonuç alınabilecek projeler geliştirilmeli, işbirlikleri yapılabilmelidir.

Paylaş

Kimler neler demiş?

avatar
  Bu konuya abone ol  
Bildir