En İyi Çay Nerede İçilir?

0
1602

T

ürk milletinin en güzel yanlarından birisi de misafirperver olması. Misafirliklerin de göstergesi ikram edilen sıcak bir bardak çaydır. Nerede olursanız olun İstanbul’da her zaman her yerde çayınız hazırdır.

Dayının Yeri Çay Ocağı
İlk girdiğiniz mekânda hep bir çay veriyim mi? soruyla karşılaşırsınız. Bir de tabiri vardır. Tavşankanı! İşte o tavşankanı çayın, en lezzetlisini Fatih, At Pazarı’ndaki Dayının Yeri’nde içebilirsiniz. Müşteriye içtiği çayın hesabı sorulmuyor. Müşteri gönlünden geçeni, gücünün yettiği kadarını ödüyor. İşletme sahibi Metin amca bu durumu, “buranın anayasası böyle” diyerek açıklıyor. Dayının Yeri,tarihi bir mekân. Duvardaki haritada halen 67 il var mesela. 50 yıllık sandalyeleri meşhur. Ha keza masalar da öyle.

Adres: Ali Kuşçu Mah, At Pazarı Meydanı, Fatih/İstanbul

Pier Loti
Konu çay içmekse ilk akla gelen yerdir Pierre Loti. İstanbul’un en güzel manzarasına karşı Türk kahvenizi içtikten sonra, demli bir çay keyfi yapmak kadar güzel bir şey yoktur. Türkiye’yi ikinci vatan olarak gören ünlü Fransız yazar Pierre Loti’nin o dönemde, “Rabia Kadın Kahvesi” olarak bilinen bu kahveye sık sık gelerek Haliç’e karşı “Aziyade” adlı romanını yazdığı söylenir. Tam bir İstanbul aşığı olan yazar, uzun dönemler İstanbul’da yaşamış ve günümüzde mekânın ismi adıyla anılmıştır.

Adres: Eyüp Merkez Mahallesi /İstanbul

Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi
Yüzyıllarla eş yaşları olan Çınar ağaçlarının altında konumlanmış çay bahçesi boğazın tam kıvrıldığı yerde 24 saat açık olarak bizleri bekler. Samimi sıcaklığı gelen her kişinin en az bir masaya selam vermesinden gelir. Elbette yaz ayları için ideal olmakla birlikte kışın, karlı havalarda aynı tadı almakta mümkün. İlk defa gidenler için sabahları muhteşem bir manzarası olduğunu söyleyebilirim.

Adres: Çengelköy Mh., Çınarlı Cami Sokak, 34680 İstanbul

“…çay henüz her şey bitmedi demektir.”(Cezmi Ersöz)

Beltaş Cafe
Ortaköy’ün enfes boğaz manzarasına karşı, yöresel örtülü masalarında çay içmenin tadı bir başka güzeldir. Taze taze gelen sıcacık çayınızı yudumlayıp boğazda gezen gemileri izleyebilirsiniz. Nefes almak için vereceğiniz kısa molalarınız, denize sıfır masalarında oturduğunuz anda uzadıkça uzar. Yazın keyfi ile kışın keyfinin aynı olduğu mekânın tatlıları da oldukça lezzetlidir.

Adres: Ortaköy Mh., 34347 Beşiktaş/İstanbul

“…bir gün çay içelim seninle, çaylar benden manzara senden olsun.”

(Orhan Kemal)

Ağa Kapısı
Tahtakale ile Süleymaniye arası bir yerde kalan Ağa Kapısı’nın her katı ayrı keyifli ve güzeldir. İstanbul’un nadide güzellikteki manzarasına karşı çayın en lezzetlisini burada içerken hiç kalmak istemeyeceğinizin garantisini verebilir.

Adres: Süleymaniye Mah., Fetva Yokuşu Nazir İzzet Efendi Sok. No:11, Tahtakale/İstanbul

Bebek Kahve
65 sene önce başlayan yolculuklarında hiç tadını bozmayan mekân Bebek Kahve, bundan yıllar önce balıkçı kahvesiymiş. Balıkçıların ağlarını tamir ettiği, lambalı radyo ile ajans haberlerinin dinlendiği zamanlar gören kahve, üniversite öğrencilerinin uğramak mekânı olduktan sonra çok değişmiş. Şimdilerde ofisi gibi kullanan insanlar, bir kahvaltıya uğrayan yâda tatlı bir sohbet için gelen misafirlerle şenleniyor. Burada çaylar her dem taze, yemekler hep leziz ve içilen kahvenin 40 yıl hatırı var.

Adres: Bebek Mh. Cevdet Paşa Cd. No:34 34342 Beşiktaş İstanbul

Dolmabahçe Çay Bahçesi
Ne demiş Âşık Veysel “çay var içersen, ben var seversen, yol var gidersen”? Bu sözün üzerine çayıyla lezzetli, sevilesi mekân Dolmabahçe Çay Bahçe’sine yolunuz kesinlikle düşmeli… Adeta denizle iç içe olan mekânın çayı da kahvesi de lezzetiyle bizden tescilli.

Adres: Meclis-i Mebusan Cad. Dolmabahçe Meydanı –İstanbul

Galata Kulesi Çay Bahçesi
Konu, İstanbul olunca her manzaraya karşı çay içilir, demek dilimizin ucuna gelse de, bazı manzaralara karşı övgümüz, çok çok fazla. Galata’da bu övgüleri en başta alan semtlerden, İstanbul diyince akla ilk gelen yerlerden olan Galata Kulesi’nin dibinde yer alan çay bahçesi hafta içi, hafta sonu favori mekânlarımızdan fiyatları biraz yüksek olsa da çayların tadı hep güzel.

Adres: Galata, Beyoğlu,İstanbul

Bonus: Gülhane Parkı

Biz bir ceviz ağacıyız Gülhane Parkı’nda! Çayı demlikle içer, manzaranın en güzeline bakmayı severiz. Çayımıza iki şeker atarız, sırf tek kalıp kırılmasın diye…

2. Bonus: Molla Aşkı Teras Cafe

İstanbul’u en güzel izleyebileceğiniz nadide mekanlardan biridir. Molla Cafe, kendine münhasır işletmede çaylar demlik demlik demlenir. Bir de size özel harmanlanır. Özellikle kendi karşımları bitkilerde hazırlanan Molla Aşkı Çay’ı da efsane tattadır. Bizden demesi…

“basit yaşayacaksın basit, sanki bir gün yaşamın sona erecekmiş gibi basit, çay, simit ve peynirle…”

(Nazım Hikmet Ran)

Paylaş

Kimler neler demiş?

avatar
  Bu konuya abone ol  
Bildir