Dünya Çay Markaları

0
1898

Dünya Çay Markaları

Dünya Çay Markaları | Çay dünyada bizdeki gibi ucuz bir içecek değil, aksine kahve ile rekabet eden kalitesiyle öne geçmeye çalışan bir içecektir.

Almanya’da sadece çay satan “tee hause” çay dükkanlarını gördüğümde şaşırmıştım. Bu çay dükkanlarında dünyanın bir çok ülkesinden gelen çay çeşitleri küçük gramajlarda satılıyordu. Satıcıya bir çay çeşidiyle ilgili soru sorduğunuzda en az 5 dakika o çayın secerisini dinlemeye hazırlıklı olmalısınız. Çayın hangi ülkeden geldiğini, hangi iklim koşullarında yetiştiğini, hangi aşamalardan geçerek paketlendiğini, satışıyla nasıl bir değer yaratıldığını ve bu değerin nasıl geri dönerek çay tarımına destek verildiğini zevkle anlatır tezgahtaki satış temsilcisi.

Dünyada bu konuda faaliyet gösteren yüzlerce çay markası var. Bu markalar Türkiye’de neden yok?

Çünkü Türkiye’de uygulanan gümrük vergisi oranları ve ithalat sistemi bu markaları Türk tüketicisine hizmet verme konusunda caydırıcı unsur olmaktadır.

İyi mi kötü mü olmaktadır?

Biz Türk tüketicisinin iyi ve kaliteli çay çeşitlerine daha kolay ulaşmasının, çay tarımını ve Türk çay sektörünü de olumlu etkileyeceği kanısındayız.

Bu nedenle de cay.com.tr çay portalında dünyadaki çay markalarına, çay kültürüne dair yazılar ve tanıtımlar da bulacaksınız.

Biz Türkiye’de çay ticaretinin artması ve kalite unsurunun öne çıkması için çalışacağız. Bunun yolu yasaklamaktan değil, rekabetçi olmaktan, daha kaliteli üretim yapmaktan, tasarıma, tanıtıma ve markalaşmaya önem vermekten geçmektedir.

Namık Kemal YILDIRIM | cay.com.tr

Kimler neler demiş?

avatar
  Bu konuya abone ol  
Bildir