Espresso mu, filtre kahve mi?

0
2148

Zevkler ve renkler

Espresso mu filtre kahve mi? Tarih boyunca ilgi duyulan şeyler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Günümüzde bu durum kahve severler için de geçerli… Kahve severler ikiye bölünmüş durumda…

İnsanlar bunu “zevkler ve renkler tartışılmaz” sözü ile açıklıyorlar. Ben tam bir espresso severim. Onun kokusu ve tadı bana diğer kahve türlerine göre biraz daha farklı geliyor. Hani ilk tattığınız bir şeyin sizi mutlu etmesi gibi bir durum vardır ve onunla tanıştığınız ilk anı unutamazsınız. Bu bir yiyecek olur, giysi olur. Ne olduğu fark etmez. Benim için o olgu espresso.

Peki, siz hangisini seviyorsunuz? İki türü de anlatalım, tercihi siz yapın.

Filtre Kahve

Bildiğiniz gibi filtre kahve, damıtma yöntemi kullanılarak hazırlanan kahve türüdür. Son zamanlarda demleme kahve eski popülerliğine kavuşmasıyla birlikte filtre kahveyi sevenler tekrar çoğaldılar. Bu kahve türü Amerika piyasasına ilk sürüldüğünde ortalığı kasıp kavurmuştu. İlk otomatik filtre kahvesinin 1972 yılında piyasaya girmesiyle birlikte Amerikalılar çok istedikleri hızlı ve pratik hayata kavuşmuş oldular. Kahve endüstrisinde bu makinalara daha çok talep oldu ve üretim tavan yaptı. Dünya piyasasında da adı ve tadıyla birlikte Amerikan Kahvesi olarak anılmaya başladı. Günümüzde ise kafein oranı nedeniyle bu kahve çeşidinin taleplisi çok.

Espresso mu filtre kahve mi?

Espresso

Espressonun Filtre Kahveden Farkı

Espresso mu filtre kahve mi sorusunun cevabını bir şöyle ele alalım: Öyle bir tat düşünün ki, astronotlar uzaya gittiklerinde bile bu tadı arıyor. Ve bu tadı uzaya kadar yanında götürmeyi başarıyor. Bir kahveciye gittiğinizde ve kavrulmuş kahve çekirdeği almak istediğinizde orada bulunan paketlerle göz göze geleceksiniz. Üzerinde “Espresso” yazanı aldığınız zaman lütfen bunun bir “kahve çekirdeği” olmadığını bilin.

Espressonun temeli yüksek basınçlı sıcak suya dayanmaktadır. Kahvenin tanecikleri bu kahve türüne göre kıyasla daha incedir. Böylelikle daha az su ile daha yoğun bir kahve tadı sizinle buluşmuş olacaktır. Çok az bir kahve içmiş olsanız da damağınızda kuvvetli bir tat bırakacaktır.

İtalya’dan çıkmış ve İtalyan kahvesi olarak bilinen bu kahve türü, günümüzde Avrupa’dan Amerika’ya her yere yayılmıştır. Espresso’yu belirgin bir şekilde filtre kahveden ayıran en önemli özellik, üstünde bulunan kremasıdır. Espresso’da yoğun bir şekilde karşımıza çıkan bu olgu, filtre kahvede de var olmasına karşın daha azdır. Bu olgu, içtiğiniz kahvenin sertliğinin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

En Çok Kafein Hangi Kahve Türünde?

En çok sorulan sorulardan biri de budur. En çok hangisinde kafein bulunur? Espresso mu filtre kahve mi? Size vereceğim yanıt bu konunun değişken olduğu yönündedir. Normal şartlar altında demleyerek yaptığınız filtre kahvenin kafein oranı daha fazladır. Fakat bu durum sizin içtiğiniz bardağın boyutuna göre de değişiklik göstermektedir.

Kahvenin hangi türünü daha çok sevdiğiniz sizin kişisel tercihinizdir, bunu unutmayın. Size göre hangisi daha pratik geliyor veya hangisi tadıyla sizi gerçek anlamda mutlu ediyorsa tercihinizi o kahve türünden kullanın.

Kaynak: Cemre Erkmen

Paylaş

Kimler neler demiş?

avatar
  Bu konuya abone ol  
Bildir