Kahve kilo verdirir mi?

0
2215

Bu konuya bir açıklık getirelim: Kahve kilo verdirir mi?

Kahvenin vücudunuz ve kilo verme hızınız üzerindeki etkisini öğrenin, ne kadar içeceğinize ona göre karar verin!

Ertesi güne hazır olması gereken bir raporu yetiştirmeye çalışırken ya da en belalı dersinizin bütünleme sınavına çalışırken uykuyla mücadele konusunda size tek bir şey yardım edebilir. Evet, elbette kahve! Türk kahvesi, filtre kahve, Cappuccino, Americano, Espresso ve daha birçok çeşidi… Üstelik kahve sadece uykuya karşı koymak zorunda olduğunuz zamanlarda sizi dinç tutmakla kalmaz. Arkadaşlarınızla sohbetlerinizde, iş stresini geride bıraktığınız bir akşam dizi seyrederken ya da en sevdiğiniz yazarın son kitabını okurken de size eşlik eder. Bu özelliklerinin yanı sıra kahvenin kilonuza da etki edebildiğini biliyor musunuz? Kimileri kahve kilo aldırır mı, acaba kilomun suçlusu kahve mi diye sorarken kimileri de kahve kilo verdirir mi diye soruyor, zayıflamak için kahveye yükleniyor. Demek ki bu konuda bir kafa karışıklığı olduğundan bahsedebiliriz. Bu soruların cevaplarını merak edenler toplansın, açıklıyoruz!

Kahve kilonuza nasıl etki eder?

Kahve aslında oldukça karışık yapıda olan ve pek çok madde içeren bir içecek. İçerdiği maddeler vücudunuzdaki fonksiyonları çeşitli şekillerde etkiliyor. En etken maddesi kafein hepimizin bildiği gibi uyarıcı rol üstleniyor. Birçok çalışma da kafeinin uyarıcı rolünün metabolizma hızlandırma ve tok tutma konusunda etki gösterdiğini ortaya koydu.

Kahve kilo yapar mı? Yoksa tam tersi bir etki mi gösterir?

Kahvenin kilonuz üzerindeki etkisini anlamanın yolu aslında önce vücudunuza olan etkilerini anlamaktan geçiyor. Kahve vücudunuzda adrenalin salgılanmasına yol açıyor. Adrenalinin artması ise vücut ısınızın artmasına ve kalp atışlarınızın hızlanmasına sebep oluyor. Bu etkiler ise metabolizmanızın hızlanmasını ve dolayısıyla yağ yakımının artmasını sağlıyor. Ancak bunları kısa vadeli etkiler olarak düşünmemelisiniz. Araştırmalar da uzun vadede düzenli kahve tüketen kişilerin metabolizma hızlarında %3-5 arasında artış görüldüğünü kanıtladı.

Kahve içmek iştahı nasıl etkiliyor?

Şu cümleleri neredeyse her gün duyuyorsunuzdur: “Az önce kahve içtim, şimdi yemek yiyemem”, “Kahvaltı yapmak yerine kahve içiyorum”, “Kahve iç, açlığın geçer”. Bu söylemleri bilim de destekliyor. Kahvenin kilo verme üzerindeki etkileri incelenirken iştah kesici ve tok tutucu etkisi tespit edildi. Yapılan araştırmalarda kahve içen çoğu kişinin içmeyenlere kıyasla daha az yemek yediğine ve kahve içtikten sonra iştahlarının kapandığına dikkat çekildi. Bu durumun sebepleri tam olarak ortaya konamamış olsa da kahveden vazgeçemeyenler için oldukça pozitif bir özellik olduğunu göz ardı etmemek gerek.

Kısaca, kahve uzun vadede kilo vermeye yardımcı olma ve yağ yakımını hızlandırma konusunda etkili bir içecek. Fakat kilo verdirme konusunda beklentiyi çok fazla yükseltmemek ve kahveye fazla anlam yüklememekte yarar var. Sağlıklı beslenmeye dikkat ederken gün içinde 1-2 fincan kahveden yardım almak en doğrusu. Hamileler, emziren anneler, hipertansiyon, böbrek ve karaciğer hastaları, D vitamini eksikliği ve tiroid sorunu olanlar ile reflü, ülser ve gastrit gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları olanların kahve tüketimlerini minimumda tutmalarını öneriyoruz. Bu gruplardan birine dahil olmayan kişilerin de günde 1-2 fincan kahveyi geçirmemeleri yerinde olur!

Kahvenin diğer etkilerini öğrenmek için “Türk Kahvesinin Faydaları” başlıklı içeriğimize göz atmayı unutmayın

Kaynak

Kimler neler demiş?

avatar
  Bu konuya abone ol  
Bildir