Bitkisel Zayıflama Çayları

0
2718

Zayıflamaya yardımcı olan, kilo kontrolü sağlayan ve metabolizmayı hızlandırarak, dinlenir halde yakılan kaloriyi arttıran bitkisel çaylara geçmeden önce, pek çok markanın satışını yaptığı bitkisel zayıflama çayları hakkında genel bir bilgi verelim.

Bitkisel zayıflama çayı olarak satılan ürünler (bazıları tamamen bitkisel içerikli olabilir ancak bazılarında sağlığa pek de yararı olmayan kimyasallarda bulunuyor) haftada 3-4 kilo vermenizi sağlayacak mucize ürünler değil.

Ancak bu tip hazır “zayıflama” çayları kişinin kilo kaybetmesine farklı şekillerde yardımcı olabilir. Örneğin, bazı çaylar, vücudun çeşitli nedenlerle tuttuğu fazla suyun atılmasını sağlayarak “kilo verme efekti” yaratabilir.

Bazı bitkisel çaylar ise kişinin metabolizma hızını yükselterek gün içinde yaktığı kalori miktarını arttırabilir. Bitkilerin bu etkileri, sizin sadece çay içerek bir anda kilo vermenizi değil, kilo verirken ekstra yardım almanıza yarar.

Yani, sağlık koşullarınıza uygun bir diyet programını uygulayıp, düzenli olarak spor yaparken, bitkisel zayıflama çaylarından destek alabilirsiniz. Tabii, her bitkisel üründe olduğu gibi zayıflama çaylarının da yan etkileri olabileceğini unutmayın. Örneğin; kafein içeren çaylar uykusuzluğa ve çarpıntıya neden olabilir.

Kendi çayınızı hazırlamak yerine, hazır olarak satılan zayıflama çaylarını kullanmaya karar verirseniz mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına, içinde yer alan bitkilerin ve diğer maddelerin ambalaj üzerinde veya kullanma kılavuzunda açıkça yer almasına dikkat edin. Herhangi bir sağlık koşulu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız bu çayları tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bitkisel Zayıflama Çayları
Burada herhangi bir markanın ürününü paylaşmayacağız. Onun yerine pek çok sağlık uzmanının ve herbalistin kilo vermeye yardımcı olduğunu belirttiği bazı bitkiler ve etkileri hakkında çeşitli başvuru kaynaklarından derlediğim bilgileri paylaşmak istiyoruz. Özel bir sağlık durumunuz varsa, hamile veya emzirme dönemindeyseniz bu çayları içmeden önce olası yan etkileri hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Yeşil Çay: Hemen her bitkisel çay listesinde yer alan yeşil çay doğal olarak bitkisel zayıflama çayları listesinde de yer alıyor. Uzmanların açıklamalarına göre yeşil çayın zayıflamaya etkisi metabolizmayı hızlandırmasından kaynaklanıyor. Ayrıca yüksek oranda antioksidan içeren yeşil çay toksinlerin vücuttan atılma sürecini hızlandırıyor ve kafein içeriğiyle gün içinde kaybedilen enerjiyi arttırıyor. Kafein nedeniyle yeşil çayı gece saatlerinde içmemeli, hamilelik ve emzirme döneminde kullanmamalısınız. Tabii yeşil çayı şekerli veya sütlü içerseniz kilo verme efektinin ortadan kalkmasına neden olursunuz. Yeşil çay sayfamızda bu çayın nasıl hazırlandığı, iyi geldiği rahatsızlıklar ve yan etkileri hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kuş Otu Çayı: Eski çağlardan beri kilo verme amaçlı olarak kullanılan kuş otu bitkisi hakkında bilimsel araştırma sayısı oldukça az olduğundan zayıflamaya etkisi ve yan etkileri ile ilgili pek fazla bilgi bulunmuyor. Genel olarak kanı temizlemeye yardımcı olduğu, harici olarak kullanıldığında ise cilt kızarıklıklarını ve tahrişini geçirdiği, iltihaplı yaralara iyi geldiği biliniyor. Bitkiyi çay olarak içmek istemezseniz salatalarınızda çiğ halde kullanabilirsiniz.

Oolong Çayı: Siyah ve yeşil çay gibi “camellia sinesis” bitkisinin yapraklarından elde edilen oolong çayı metabolizmayı hızlandırıyor ve yağın sindirimini kolaylaştırıyor. Siyah ve yeşil çaydan dana farklı bir fermantasyon işlemine tabi tutulan yapraklar yarı-fermente olarak kullanıma sunuluyor. Oolong çayının, yemeklerden sonra içildiğinde sindirime yardımcı olduğu biliniyor.

Nane Çayı: Nane çayı, metabolizma veya yağ yakma üzerinde direk etkili bir çay değil ancak gazı ve şişliği aldığı için diyet yapanlara önerilen çaylar arasında yer alıyor. Nane çayının diğer faydaları arasında; baş ağrısını hafifletmesi, mide bulantısına ve ishale iyi gelmesi, adet sancılarını hafifletmesi ilk sıralarda gösteriliyor. Naneyi yeşil çayla karıştırarak kullanabilirsiniz.

Zencefil Çayı: Metabolizmayı hızlandırmayan ancak kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olduğu için öğünler arasındaki tokluk hissini uzatarak diyetinize bağlı kalmanızı kolaylaştıracak bir diğer çay ise zencefil çayı. Zencefil sindirim sorunu çekenlere ve mide ağrısına karşı da öneriliyor. Zencefil Çayı İle Zayıflama yazısında bu çayın hazırlanışı ve kilo vermeye etkisi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Maydanoz Çayı: Pek çok diyet listesinde özellikle diyetin ilk haftasında içilmesi önerilen maydanoz çayı aslında kilo verdirmiyor ancak vücutta biriken su fazlasının atılmasına yardımcı olarak diyetinize ekstra bir moralle başlamanıza yardımcı oluyor. Vitamin yönünden oldukça zengin olan maydanoz çayını nasıl hazırlayabileceğinizi Maydanoz Çayı sayfamızda bulabilirsiniz.

Mate Çayı: Zayıflama çayı olarak satılan neredeyse her bitkisel çay karışımında kullanılan “mate” bitkisi metabolizmayı hızlandırıyor ve kabızlığa iyi geliyor. Ancak mate çayında kafein var ve uykunuzu kaçırabileceği için akşam saatlerinde içmemelisiniz. Çarpıntı ve bulantı mate çayının diğer yan etkileri arasında sayılıyor. Mate çayı sayfamızda bu bitkinin sağlığa faydaları ve yan etkileri hakkında daha geniş bilgiler yer alıyor.

Sonuç olarak; bazı bitkiler kilo verme yolculuğunuzda size destek olabilir ve bu süreci hızlandırabilir. Ancak başta da söylediğim gibi bitkisel çaylardan mucize beklemeyin ve yan etkilerini öğrenmeden bilinçsizce tüketmeyin. Hazırlanış ve paketlenmiş bitkisel zayıflama çayı alırsanız da mutlaka içinde hangi bitkilerin olduğunu ve bakanlık onaylı olup olmadıklarını öğrenerek tüketmeye başlayın.

Kaynaklar
University of Maryland Medical Center: Peppermint
Anti-Obesity Effects of Green Tea: From Bedside to Bench
Teavana.com: Oolong Tea
Herbs For Natural Weight Control
Drugs: Chickweed
Oolong tea increases fecal lipid excretion
Yerba mate – Wikipedia
Drinking Tea for Weight Loss?
Paylaş

Kimler neler demiş?

avatar
  Bu konuya abone ol  
Bildir