Hibiskus Çayı Tüm Yönleriyle Mercek Altında

0
12155

A’dan Z’ye Hibiskus

Hibiskus çayı, ABD’de özellikle Kaliforniya eyaletinde en popüler çaylar arasında yer alır. Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

cay.com.tr olarak, yurt dışında soğuk çayları, limonataları, şerbetleri hatta dondurmaları bile hızla tüketilen ve hemen her derde deva olan Hibiskus‘u mercek altına alıyoruz. Bu yazının sonunda kendinizin daha sağlıklı versiyonuna giden yolu biliyor olacaksınız. Hazırsanız başlayalım.

HİBİSKUS (Hibiscus) NEDİR?

Hibiskus Çiçeği (Hibiscus Flower)

Malvaceae ailesine ait, güzel renkleri ve çeşitleri olan hibiskusun 200’den fazla türü var. Çöl ikliminde yetişen hibiskus, yoğun su tutma kapasitesinden dolayı çöl seyahatlerinde, bedevi topluluklar tarafından susuzluk giderici olarak da tüketilmektedir. Hibiskus bitkisi, yoğun magnezyum ve malik asit içerir. Hibiskus, Latince bir kelime olup, bedene şifa veren, vücudu ferahlatan anlamına gelmektedir. Meksika, Orta ve Güney Amerika ile Karayip Adaları’na özgü bir bitkidir. Ülkemizde de yöreden yöreye farklı adlandırılır. Bunlar arasında ebegümeci, amber çiçeği ve gülhatmi en çok kullanılan adlardır.

HİBİSKUS OTU

Hibiskus otu genellikle çay olarak tüketilen bir bitkidir. Günümüzde çok yaygın kullanılan bu çay, tadı ve görüntüsü ile kuşburnu çayını andırmaktadır. Kuşburnu tadına benzer bir tadı olması ve diğer bitki çaylarından çok daha faydalı olduğundan oldukça fazla tüketilmektedir. Hibiskus otuna bir kez su verildiğinde çok uzun süreler boyunca herhangi bir şekilde suya ihtiyaç duymaz. Bunun nedeni ise tabi ki hibiskus otunun yüksek bir şekilde su tutma kapasitesinin olmasıdır. Bu özelliğini insan vücudunda da göstermektedir.

Hibiskus otu, doğru bir şekilde kullanıldığında insan vücudunda da suyun uzun süre tutulması ve susuzluğun giderilmesinde etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra insan vücudunda birçok hastalık üzerinde olumlu etkilere neden olarak birçok kişinin kullandığı bir bitki olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle hastalıklar üzerindeki etkilerin yanı sıra vücudu ferahlatan özelliği ile ciddi bir şekilde önem taşımaktadır. Hibiskus otu, içeriğinde çok yüksek bir şekilde magnezyum bulundurmaktadır. Bununla birlikte içerisinde bulundurduğu malik asit nedeniyle çok güçlü bir laksatif olduğu söylenebilir.

Hibiskus Otu Faydaları

Kan şekerinin düzenlenmesinde çok ciddi bir şekilde fayda göstermektedir. Hibiskus otu, çay olarak hazırlandığında ve herhangi bir tatlandırıcı eklemeden tüketildiğinde kan şekeri seviyesi farklı olan insanlarda düzenleyici bir etki göstermektedir. İnsan vücudunda tamamen kireçlenmeyi önleyici etki göstermektedir. Bu nedenle özellikle yaşı ilerlemiş olanlar ya da vücudunda kireçlenme sorunu olan insanlarda sık sık gün içerisinde hibiskus otu kullanılmalıdır. İnsanlarda sık sık görülen ve başta böbrek iltihabı olmak üzere vücuttaki birçok iltihabın giderilmesinde etkili olmaktadır. Ancak bu faydanın görülmesi için kesinlikle düzenli bir kullanım sağlanmalıdır. Aksi durumlarda beklenen etki görülemeyebilir. İnsanlarda iki farklı kolesterol bulunmaktadır. Bunlar iyi kolesterol ve kötü kolesteroldür. Kötü kolesterolü olan yükseldiğinde vücutta ciddi problemler ortaya çıktığı için iyi kolesterol yükseltilmelidir. Tansiyon rahatsızlığı olan insanlarda hibiskus çayı çok önemli bir şekilde etkilere neden olmaktadır.

Hibiskus Otu Nasıl Kullanılır?

Hibiskus bitkisi çay yapılarak tüketilmektedir. Bu nedenle öncelikle bazı işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir. Bunun için hibiskus otu kurutulmalıdır. Kuru hibiskus otu kaynatılmış olan 150 ml kadar su içerisine eklenmelidir. Daha sonrasında kısık ateşte bu ot kaynatılmalıdır. Kaynatma sonrasında ocağın altı kapatılarak belli bir süre beklenir. Hibiskus otu ılıyınca ocaktan alarak süzülür. Daha sonra eğer herhangi bir şekerle ilgili hastalık yoksa hafif tatlandırılarak da yavaş yavaş içilebilir.

Uyarı: Hibiskus otu, demir eksikliği ya da demir anemisi olan insanlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu ot, vücutta bulunan demir mineralinin artmasını engelleyebilir. Bu nedenle kişi daha da büyük eksiklik sorunları yaşayabilir.

Hibiskus çayı ve faydaları nelerdir?

Hibiskus bitkisinin yararları:

 • Kan şekerini düzenler ve tansiyonu düşürür.
 • Wilson hastalığına karşı savaş görevi görür.
 • Akciğer kanserine yakalanmayı önler ve korur.
 • Kireçleme olmasını engeller.
 • C vitamini yönünden oldukça etkilidir.
 • Böbrek hastalarına şifa kaynaklı bir bitki olan hibiskus çiçeği soğuk algınlığı ve gribe oldukça iyi gelmektedir.
 • Demir yönünden oldukça zengindir. Demir ihtiyacını karşılamada görevlidir.
 • Zayıflamak için diyet listelerinde yer alır.
 • Hibiskus, hücre yenilenmesi için çok faydalı bir bitkidir. Yaşlanmayı geciktirir, bedendeki ve ciltteki ölü hücreleri yeniler.
 • Özellikle koyu kırmızı renkte olan hibiskus bitkisinin çayı çok güçlü antioksidan maddeler içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan şekeri ve yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcıdır. Ayrıca iyi huylu kolesterolün yükselmesine de yardım eder.
 • Sindirim sistemini çalıştırır ve bağırsaklardaki şişkinliği alır.
 • Kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır.
 • Kilo vermeye yardımcıdır.
 • Bir demir deposudur. Toprağın içerisinde bulunan demir ve magnezyumu adeta emer.
 • Baş ağrısı ve migrene karşı da etkilidir.

Hibiskus kesinlikle bir ilaç olarak değerlendirilmemelidir. Sadece faydalı bir bitkidir.

“Journal of Alternative and Complementary Medicine” adlı yayının Ağustos 2009 sayısında yayınlanan araştırmaya göre günde 1 ay boyunca günde 2 bardak hibiskus çayı içenlerin toplam kolesterol, LDL (kötü kolesterol) ve trigliserit düzeylerinde önemli azalmalar tespit edilmiş. Aynı kişilerde HDL (iyi kolesterol) seviyesinde yükselme belirlenmiş.

Yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılan hibiskus çayı bu alanda bazı araştırmalara da konu olmuş ve olumlu sonuçlar alınmış. Ocak 2009’da “Journal of Human Hypertension” dergisinde yayınlanan makaleye göre günde 2 bardak hibiskus çayı içmek hipertansiyon hastalarında olumlu etkilere yol açıyor.

“Chemico-biological Interactions” adlı tıbbi yayının Ocak 2007 sayısında hibiskus özünün kanserli hücre sayısını azalttığı ve mide kanserinin yayılmasını engellediği belirtiliyor. Antioksidan etkisi bulunan bitkinin özellikle mide kanserinin tedavisinde yardımcı doğal ürün olarak kullanılabileceğinin altı çiziliyor.

HİBİSKUS ÇAYI

Hibiskus Çayı (Hibiscus Tea)

Hibiskus çayı nasıl hazırlanır? 

Hibiskus çayı, taze veya kurutulmuş hibiskus çiçekleriyle yapılabilir. 2 tam çiçek veya 1 yemek kaşığı kurutulmuş çiçek yapraklarını bir su bardağı kaynar suyun içine dökün. Kapalı olarak 1015 dakika dinlendirin. Süzdükten sonra çayınız hazır hale gelir. Hibiskus çayı kurutulmuş çiçeklerden yapılacaksa 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine 2 yemek kaşığı kadar kuru çiçek yaprakları ilave edilip aynı şekilde demlenmesi ile hazırlanabilir.

Arzu ederseniz hibiskus çayınıza ekstra lezzet eklemek için biraz bal, tarçın, limon suyu veya portakal kabuğu ekleyebilirsiniz. Tercihe bağlı olarak sıcak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz. Metal ya da plastik kap, çayın tadını bozabileceği için porselen ya da cam kaplarda demlemeniz önerilir.

Hibiskus çayı zayıflatır mı?

Zayıflatan bitki çayları arasında yer alan hibiskus çayı doğal ve bitkisel yolla zayıflama için iyi bir yöntemdir. Hibiskus çayı diyet listelerinde yer alan bir bitki çayıdır. İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde vücudun yağ yakmasını hızlandırır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Vücudun kuvvetli olması sayesinde de ise vücut daha çok yağ yakar ve kilonun daha kolay verilmesini sağlar.

Aynı zamanda karın şişliğinin giderilmesini sağlayan ve ödem söktürücü etkiye sahip olan hibiskus çayı bu özellikleri sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle de kilo problemi olan kişiler zayıflamak için tercih ettikleri hibiskus çayının bu özelliklerinden faydalanmak için hibiskus çayını aç karnına içmeyi tercih etmelidir. Bu sayede bu çayın olumlu etkilerinden daha doğru bir şekilde faydalanmak mümkündür.

Hibiskus çayının zararları ve yan etkileri var mı?

Hibiskus çayını 7 yaşından büyüklerin tüketiminde hiçbir sakınca yoktur. Astım hastaları veya bitki çayına alerjisi olan kişilerin bu çayı içmeden önce doktora sormaları gerekmektedir.

Ülkemizde yeni yeni tanınan hibiskus çayı soğuk ve sıcak olarak hazırlayarak tükeniyor. Ekşi tadından dolayı yaz aylarında serin serin içerek zayıflamak mümkündür. Ancak zayıflama amaçlı kullanılan hibiskus çayının zararları vardır. Elbette her faydalı denilen bitkiyi gelişi güzel kullanmak yanlıştır. Herkesin bünyesi farklıdır. Bir başkasında işe yaradığını düşünerek kullanmamalısınız. Sizde hangi etkileri göstereceğini bilmediğiniz, ilk kez deneyeceğiniz bir bitkiyi muhakkak bir doktora danışarak kullanınız.

Kolesterol ve tansiyon hastalarının kullandığı ilaçlarla etkileşime giren hibiskus çayı çok kötü sonuçlar doğurur. Kolesterol ve tansiyon hastalarının bilinçsizce kullanmamaları gerekir.

Hamilelikte hibiskus çayının zararları

Hamile ve hamilelik şüphesi olan kadınların hibiskus çayı kullanması kesinlikle yasaktır. Yapılan araştırmalar da hibiskus çayı tüketen hamile kadınların düşük yaptıkları bilinmektedir.

Emziren annelere hibiskus çayının zararları

Emziren annelerin sütünden bebeğe geçebilen bir bitki olduğundan dolayı kullanılmaması gerekir. Bebeğe zararı olacağından dolayı denenmemesi gereken bir bitkidir.

Hibiskus çayının yan etkileri var mı?

Jambheshwar Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, Hibiskus çayı östrojen düzeylerini düşürebilir. Hormon tedavisi alanların ve doğum kontrol hapları kullananların bu ilaçlarla birlikte alınmamasını önermektedirler. Bazı insanlarda görülebilen diğer bir yan etki ise halüsinasyon ya da nadiren sarhoş gibi hissetme durumudur. Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.

Hibiskus çayı aç karnına mı içilir?

Sağlığa olan birçok faydası ve zayıflamaya olan etkisi sayesinde günümüzde birçok kişinin tercih ettiği Hibiskus çayının günde 2 defa aç karnına tüketilmesi daha doğru olur. Hibiskus çayı bazı durumlarda (örneğin hazımsızlık için tüketilecek ise) yemeklerden sonra tok karnına içilebilir.

Hibiskusun adet söktürücü etkisi var mı?

Hibiskus adet söktürücü olarak da kullanılabilir. Hibiskus bitkisi regl döneminde olan kadınları adet sancılarını azaltarak adet kanamasının sökmesine yardımcı olur. Bu nedenle hibiskus çayının tüketimi esnada özenli davranılması gerekir. Adet kanaması geciken bayanların çoğu için bu durum gebelik belirtisi olarak kabul edilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında hamileliğin oluşmadığından emin olmadan hibiskus ve benzeri adet söktürücü özelliği olan bitkilerin kullanılmaması gerekir. Aksi halde gebelik sona erebilir.

Hibiskus bitkisinden adet söktürücü olarak istifade edilebilmesi için yapılması gerekenler çok basittir.

Bir fincan kaynar suyun içerisine 1 çay kaşığı kuru hibiskus bitkisinin atılması yeterlidir. Çayı ılık halde iken için. Ayrıca arzu ederseniz içine biraz kabuk tarçın atabilirsiniz. Hibiskus bitkisinin tadı güzeldir fakat kokusu yoktur. Bu nedenle kabuk tarçın çayın daha hoş kokmasını sağlar. Hibiskus çayını günde 2 kez içmeniz yeterli olacaktır. Böylece hibiskus adet söktürücü olarak kısa sürede etkisini gösterecektir.

Hibiskus diğer bir adı ile narçiçeği, pek çok bitki çeşidi ile karşılaştırıldığında kolay tüketilme özelliğine sahiptir. Günümüzde birçok sağlık sorununun tedavisinde modern tıbbın yanı sıra alternatif tıbba da yer verilmektedir. Hatta alternatif tıp sayesinde pek çok kişi eski sağlığına kısa sürede kavuşmaktadır.

Fakat alternatif tıbba güven bir yere kadardır. Herhangi bir bitki tüketilmeden evvel bilinçli bir şekilde araştırmak ve bu konuda bilgisi olan kimselere danışmak gerekir. Nar çiçeği çok fazla yan etkisi olan bir bitki olmasa da fazla tüketilmesi halinde bazı bünyelerde baş dönmesi, tansiyon düşmesi gibi etkiler gösterebilir. Hibiskus bitkisinin birçok faydası vardır. Kadınların adet kanamasının geciktiği zamanlarda da hibiskus bitkisinden yararlanılır. Yani hibiskus bitkisi adet kanamalarını hızlandırır.

HİBİSKUS AĞACI

Hibiscus Tree

Hibiskus ağacı genel olarak dünyanın her yerinde yetişir. Çok kuvvetli bir yapıya sahip olmayan hibiskus ağacı yazları pembe ve mor renklerde çiçek açar. Çiçekleri sonbahara kadar açık duran, kışın ise yapraklarını döken bir ağaçtır. Boyu 4 ile 6 metre kadar uzayabilir. Çiçekleri açtığında çok hoş bir görüntü verdiği için herkesin severek yetiştirdiği bir ağaçtır.

Tohumu dikilerek üretimi yapılır ve hemen her toprağı seven bir bitkidir. Çiçek açım zamanında direkt güneş istediği için güneşi gören ve yarı gölgeli yerlere dikilmelidir. Çok fazla suyu sevmez, toprağı tamamen kuruduğu zaman sulama yapılmalıdır. Toprağa dikimi sırasında ağaçlar arasında 2-3 metre boşluk bırakılmalıdır. Bu ağaç genellikle parklara, evin bahçesine, yol kenarlarına dikilir.

HİBİSKUS ÇİÇEĞİ

Hibiskus çiçeği susuzluk gideren bir bitkidir. Amerika ve Karayip adalarına özgü bir bitkidir. Ülkemizde yöreden yöreye farklı adlar alır. Amber çiçeği adı en çok bilinenidir. Hibiskus çiçeğinin renk renk çeşidi vardır. Kolesterolün yükseltilmesinde iyi işe yarar. İlaç olarak değerlendirilmemelidir. Wilson hastaları için oldukça yararı bulunmaktadır. Mekke gülü ve narçiçeği olarak da bilinir. Hibiskus çiçeği güçlü bir antioksidandır.

HİBİSKUS ŞERBETİ 

Hibiskus şerbeti, narçiçeği ya da Medine gülü adı da verilen bir bitki kullanılarak hazırlanır. Narçiçeğinin rengi gülkurusudur ve tadı da hafif ekşidir. Hatta tadını kuşburnu çayına da benzetenler bulunmaktadır. Hibiskus çöl ikliminin hâkim olduğu ülkelerde yetiştiğinden ülkemizde duyulan ihtiyaç dışarıdan satın alınarak gerçekleştirilir.

Soğuk Hibiskus Serbeti

Hatta bu ülkelerde soğuk olarak serinlemek amacıyla çok fazla tüketilmektedir. 1 fincan narçiçeği çayının insan sağlığı için faydası yeşil çaydan bile daha fazladır. İçeriğinde bol miktarda magnezyum ve malik asit barındıran hibiskus, bağırsak ile mide gazının giderilmesi, kan şekerinin dengelenmesi, yüksek tansiyonun tedavisi, kireçlenme, böbrek hastalıklarının iyileştirilmesi, yüksek ateşin düşürülmesi ve şişkinliğin azaltılmasında çok etkilidir. Ayrıca bol miktarda C vitamini içerdiği için grip gibi hastalıklarının tedavisinde sık sık kullanılır.

Hibiskustan, en kolay demleme yoluyla faydalanılır. Bunun için bir tutam hibiskus bitkisinin kaynar suya atılarak 5 dakika demlenmesi yeterlidir. Ilık ve soğuk olarak tüketilebilir. Ayrıca hibiskus bitkisinden sıcak yaz akşamlarında, Ramazan sofralarında ikram etmek için şerbette hazırlanabilir. Hibiskus şerbetinin yapımı için başka malzemelere de ihtiyaç duyulmaktadır. Hibiskus içerisine konulacak en değerli malzeme kabuk tarçındır. Hibiskus bitkisi tadı kadar etkili bir kokuya sahip değildir. Bu nedenle tarçın, hibiskus şerbetinin tadını daha lezzetli yapar. Aşağıda hibiskus şerbetinin yapımı anlatılmaktadır. Arzu ederseniz şeker miktarını biraz daha azaltabilirsiniz.

Hibiskus şerbeti için gerekli malzemeler:

 • 10 su bardağı su
 • 1,5 çorba kaşığı hibiskus
 • 1,5 tatlı kaşığı karanfil
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2-3 adet çubuk tarçın
 • 1 çay kaşığı limon tuzu

Hibiskus şerbeti nasıl hazırlanır?

Hibiskus şerbetinin hazırlanması çok kolaydır. İlk yapılması gereken, uygun bir tencerenin içerisine içme suyunu koyun ve kaynaması için ocağa alın. Kaynamaya başlayan suyun içerisine kabuk tarçın ile karanfilleri ekleyin. Su ile bu malzemeleri yaklaşık 5 dakika kadar kaynattıktan sonra içerisinden özellikle tarçın parçalarını çıkartın. Daha sonra ocağı kapatarak tencereyi ocaktan alın. Bu karışımın içerisine toz şeker, kuru hibiskus yaprağı ile limon tuzunu ilave edin. Karıştırarak erimesini sağlayın. Ardından, tencerenin kapağını kapatarak hibiskusun renginin suya tamamen çıkmasını bekleyin. Yaklaşık yarım saat sonra hem şeker erimiş hem de hibiskus suya rengini bırakmış olacaktır.

Temiz bir tülbent ile hibiskus şerbetinin süzülmesi gerekir. Şerbeti süzdükten sonra kapaklı bir sürahiye boşaltarak soğuması için buzdolabına koyun. Hibiskus şerbetini ikram ederken içerisine buz parçaları atabilirsiniz. Bu karışımı kış aylarında sıcak olarak da tüketebilirsiniz. Sıcak olarak tüketmek isteyenler için ideal bir kış çayı olur.

HİBİSKUS TOZU

Hibiskus tozu, nar meyvesinin çiçeğinden üretilen ve insan sağlığı için birçok alanda kullanılan bitkisel bir şifa ilacıdır. Bu toz genelde çay karışımlarına konulur. Ayrıca aroma, renk ve koku verici olarak da içeceklerde kullanılmaktadır. Hibiskus tozu hastalıklara karşı ilaç ve tedavi ilacı olarak da kullanılmaktadır. Bu bitki tozu yüksek tansiyon ve kan şekerini korumada etkili bir bitkisel tedavi yöntemidir.

Hibiskus Tozunun Faydaları

 • Tansiyonu düşürmek için etkili bir şifa bitkisidir.
 • Yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılabilir.
 • Ayrıca bağışık sisteminin düzelmesine ve güçlenmesine fayda sağlar.
 • İçinde bulunan antioksinler sayesinde insan sağlığını güçlendirmede birçok fayda sağlar.
 • Mide kanserine karşı koruma sağlayan bu toz kolesterolü de düşürür.
 • Sindirim sistemini çalıştırır ve oluşabilecek şişliklerin inmesine yardımcı olur.
 • Kalp ve karaciğer hastalıklarına iyi gelmekte olan bu bitkinin en fazla etkili olduğu alanlardan biri de kilo vermeye yardımcı olmasıdır.
 • Hibiskus bitkisinin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına olumlu yönde katkı sağlar ve vücut direncini arttırır.
 • Damar sertliği problemi olan kişilerde bu bitki tozunun kullanılması oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Su ile karıştırılması sonucu oluşan karışımın saça sürülmesi sonucu saç kökleri güçlenir ve sıklaşır.
 • Kepeğe karşı oldukça etkilidir.
 • Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşabilecek mantar hastalıklarına karşı büyük bir etkisi vardır.
 • Ayak tabanlarında oluşan nasırlara karşı oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Sivilce oluşumunu engeller ve sivilcelerden kalan izlerin tamamen yok olmasına yardımcı olur.
 • Kas ağrılarına ve kas yırtılmalarına karşı oldukça faydalıdır. Kas ağrısını hafifletir ve sürekli kullanılması halinde tedavisine başlar.
 • Ayrıca ölü derileri döker ve cildin tazelenmesine yardımcı olur.
 • Ilık su ile karıştırılması ve içilmesi halinde migren ağlarına iyi gelmektedir.
 • Ayrıca baş ağrısa iyi gelir, bedeni rahatlatır.
 • Spordan sonra içilmesi halinde kasların güçlenmesine ve sporcuyu zinde tutmasına yardımcı olur.
 • Kan eksikliği yaşanan kişilerde kullanılması halinde vücuttaki kan oranı artar ve vücut dengeli bir hal alır.
 • Beyne oksijen gitmesini sağlar. Bu sayede beyin içerisinde bulunan damarlardan hızlı kan akışı oluşmasını fayda sağlar.
 • Ellerde oluşan çatlaklara uygulanması durumunda el cildinin yenilenmesini ve çatlakların düzelmesini sağlamaktadır. Ayrıca el cildine güzel ve pürüzsüz bir yapı kazandırır.
 • Hibuskus tozu insan sağlığına her alanda katkı sağlamaktadır. Bu bitki tozunun düzenli ve dengeli kullanılması halinde insan sağlığına harika faydalar sağlar. Bu bitki tozu günlük hayatta kullandığımız içeceklerin içerisine de katılmaktadır. Özellikler sıcak içecekler olarak kullanıma sunulan bu tozlar oldukça faydalıdır. Tıp alanında da insanların yakalandığı bazı hastalıklara karşı tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Bu tozdan üretilen ilaçlar ve içecekler hastalıkların tedavisinde ve iyileşmesinde oldukça etkili bir çözümdür.

Hibiskus Çayı Nerede Satılır?

Hibiskus çayını aktarlardan ya da online olarak internet sitelerinden satın alabilirsiniz.

 

***

Kaynaklar:
Organicfacts: https://www.organicfacts.net/health-benefits/beverage/hibiscus-tea.html
Medium: https://medium.com/@AyurvedaPalms/amazing-health-benefits-of-hibiscus-tea-33d5ea53c2d
MedicalNewsToday: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318120.php
Healthline: https://www.healthline.com/health/all-you-need-to-know-hibiscus

Kimler neler demiş?

avatar
  Bu konuya abone ol  
Bildir