Kas ve Eklem Ağrılarında Masaj Etkisine Sahip Bitki Çayları

0
2714

Kas ve Eklem Ağrılarında Masaj Etkisine Sahip 10 Bitki Çayı

Bitki çayları, kas ve eklem ağrılarında nasıl bir etki sağlar? Hangi bitki çayı nasıl tüketilmelidir? Aşağıda bu sorulara cevap bulacak ve sonunda ağrılardan kurtulmuş bir şekilde yaşantınıza devam edeceksiniz.

Kas ve eklem ağrıları, en az grip kadar yaygın ve zor bir hastalık durumudur. Hasta olunca ayrı ağrır, spordan sonra ayrı. Gece ters bir pozisyonda uyuruz ayrı tutuluruz, ağır bir eşya kaldırdığımızda ise apayrı.

Bitki Çayları

Bitki Çayları - Resim 1

Kuşburnu

Kuşburnunu çiçeğindeki bileşenlerin kas ağrılarını giderdiği bilinmektedir. Ayrıca uzun vadede kullanıldığında eklemlerde oluşan kireçlenmeyi azaltarak kireçlenmeye bağlı yaşanan ağrıların hafiflemesine de yardımcı olmaktadır.

Zerdeçal

Zerdeçalı özellikle çay olarak tüketmek eklemleri iltihaptan koruyarak ağrıları dindirmeye yardımcı olacaktır. Gün içerisinde oluşan ağrılarınız olduğunda sabah ve akşam olmak üzere iki kere zerdeçal çayı tüketebilirsiniz.

Anason Çayı

Vücut üzerinde stres, yorgunluk dahil her türlü ağrıyı yatıştırma etkisi bulunan anason, özellikle baş ağrıları için çok güçlü etkilere sahiptir. Bunların haricinde vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve kalbe daha temiz kanın pompalanmasını sağlar.

Hatmi Çiçeği Çayı

Halk arasında ‘hatmi çiçeği’ olarak bilinse de asıl adı ‘gülhatmi’dir. Ağrı ve sızıları azaltmasının yanı sıra saymakla bitiremeyeceğimiz faydaları vardır:

– Kuru öksürüğü iyileştirir. Öksürük nedeni ile boğazda oluşan tahrişler için faydalıdır.
– İdrar söktürücüdür, böbrek taşının düşürülmesini kolaylaştırır ve idrar yolları enfeksiyonlarını iyileştirir. Bu özellikleri sinameki çayı ile benzerlik gösterir.
– Sindirimi ve hazmı kolaylaştırır. Gastrit ve ülser tedavisinde yardımcıdır.
– Vücuttaki iltihabı yok eder.
– Balgam söktürücüdür. Boğazın temizlenmesini sağlayarak nefes alıp vermede rahatlama sağlar.
– Anne sütünü arttırır.
– Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır, enerji ve zindelik verir.
– Ödem atıcıdır. Vücutta oluşan şişlikleri giderir.
– Rahim hastalıklarının tedavi sürecinde yardımcıdır. Ayrıca adet sancısının azaltılmasında etkilidir.
– Ağız içi yaralarını, boğaz enfeksiyonlarını, diş eti iltihaplarını ve diş eti çekilmesini tedavi edici özelliği bulunur.

Ihlamur

Ihlamur çayı eklem ve kaslara etki ederek ağrı kesici bir özelliği vardır. Ancak bir uyarı yapmamız gerek: Ihlamur çayından istenilen faydayı elde edebilmek için, piyasada satılan ıhlamurlardan yalnızca çiçeklerin bulunduğu paketlerin alınması gerekmektedir. Yeşil yapraklardan oluşan diğer paket alınmamalıdır. Çünkü, yeşil yapraklar, ıhlamur çayının vereceği faydayı büyük ölçüde engeller.

Zencefil çayı

Zencefil çayı, vücut ısısını yükselterek ağrıların iyileşmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Kimler neler demiş?

avatar
  Bu konuya abone ol  
Bildir